Zber „VKM”
Projekty žiakov
Aktualizovali sme modul Projekty žiakov
Burza
Do mozaiky aktivít k projektu Tri groše, ktorý podporila finančnými prostriedkami nadácia SLSP nám chýbalo ešte usporiadanie burzy starších kníh a hračiek. Vďaka pochopeniu a podpore rodičov, deti jeden týždeň nosili do školy zachované hračky a knihy, ktoré darovali škole. Na Dni troch grošov sme prinesené veci rozložili na stoly v telocvični a za symbolický príspevok 1,- euro/ks sme ich dávali do ďalších dobrých rúk. Pridali sme aj výrobky detí z workshopu, kedy vyrábali drobné prívesky a darčekové predmety z kerahmoty. Hádajte, koľko sa nám podarilo vyzbierať? - Presne 181, 60 €! A na čo „pôjdu“?- Na školské pomôcky : kúpime za ne športové potreby do kabinetu telesnej výchovy.
Všetkým deťom, rodičom aj p. učiteľkám, ktoré sa do burzy zapojili, veľmi pekne ďakujeme za pomoc a podporu! A ako to na burze vyzeralo, si môžete pozrieť vo fotogalérii TU.
Stravovanie prváčikov
Do galérie Stravovanie prváčikov boli pridané fotografie.
Týždeň zdravej výživy
Do galérie Týždeň zdravej výživy boli pridané fotografie.
Úcta k starším-pozdrav pre babičku a deduška
Do galérie Úcta k starším-pozdrav pre babičku a deduška boli pridané fotografie.
Jeseň v ŠKD
Do galérie Jeseň v ŠKD boli pridané fotografie.
Výstava záhradkárov
Do galérie Výstava záhradkárov boli pridané fotografie.
Uvítanie detí v ŠKD
Do galérie Uvítanie detí v ŠKD boli pridané fotografie.
Deň troch grošov
Do galérie Deň troch grošov boli pridané fotografie.
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 23.októbra 2017 si žiaci našej školy už po niekoľkýkrát netradičným spôsobom pripomenuli Medzinárodný deň knižníc s názvom Deň Milana Rastislava Štefánika. Cieľom tohto dňa bolo zábavnými a rozmanitými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového. Na toto podujatie sme pozvali starostu obce Košeca Mgr. Radomíra Brtáňa a spoluautorku monografie o Košeci p. Pajgerovú Máriu. Fotky z tohto zaujímavého podujatia si môžete pozrieť TU.
Projekt - Záložka do knihy spája školy
Na základe prihlášky našej školy do tohto projektu, nám bola pridelená partnerská ZŠ, Školská 7, Tomášov. Navzájom sme sa skontaktovali prostredníctvom mailových adries a dohodli si počty záložiek-100 kusov. Naši žiaci usilovne pracovali počas celého mesiaca na nových záložkách do kníh . Záložky sa im vydarili. preto sme ich odoslali viac ako bolo dohodnuté. Tešíme sa na ďalší ročník tejto výmennej akcie. Hotové záložky si môžete pozrieť TU.
Mgr. Švehlová Miroslava
Oznam
Vedenie ZŠ s MŠ Košeca oznamuje, že materská škola bude počas jesenných prázdnin
zatvorená v dňoch od 30.10.2017 do 01.11.2017.
Prevádzka po jesenných prázdninách začína dňa 02.11.2017.
Projekt - Malí konštruktéri a bádatelia
Naša materská škola bola úspešná pri výbere Nadácie Volkswagen Slovakia a získala finančnú podporu v hodnote 1000 € z grantového programu Projekty zamestnancov s názvom projektu: „ Malí konštruktéri a bádatelia“. Táto suma bola použitá na nákup edukačných hračiek pre deti technického charakteru, ktoré budú slúžiť na podporu a rozvíjanie logického a konštrukčného myslenia.
V tejto dobe prudkého rozvoja informačných technológií v materskej škole badáme, že už deti predškolského veku strácajú záujem o manuálne činnosti a hry. Práve týmito novými hračkami chceme deti zaujať a pritiahnuť ich k bádateľskej a konštruktérskej činnosti. Digitálnym mikroskopom a lupami budú skúmať materiály okolo seba. Pokusom a omylom zisťovať vlastnosti magnetizmu. Z jednotlivých dielikov stavebníc a skladačiek budú konštruovať a zostrojovať dopravné prostriedky a pohyblivé stroje.
Foto z priebehu projektu si môžete pozrieť TU.
Vyplácanie cestovného
Riaditeľstvo Základnej školy s materskou školou Košeca oznamuje rodičom dochádzajúcich žiakov zo spádových obcí , že na základe smernice MŠVVaŠ SR č.50/2017 sa bude v tomto školskom roku preplácať cestovné každý mesiac. Konkrétne dni, kedy budeme cestovné vyplácať, budú zverejnené na stránke školy a oznámené žiakom prostredníctvom triedneho učiteľa.
V prípade, ak si rodičia nemôžu prísť pre cestovné, môžu dať svojim deťom splnomocnenie na preberanie cestovného. Tlačivo na splnomocnenie si môžete stiahnuť zo stránky školy v priečinku tlačivá na stiahnutie , alebo vypýtať od triednych učiteľov.
Cestovné za mesiac september budeme vyplácať dňa 18. 10.2017 v čase od 7.00 do 16.00 hod. na sekretariáte školy.
Malí konštruktéri a bádatelia
Do galérie Malí konštruktéri a bádatelia boli pridané fotografie.
Poďakovanie za úrodu
Poďakovanie za úrodu
V týždni od 9.- 12. 10. 2017 sme sa chodili do katolíckeho kostola v Košeci kochať nad krásne naaranžovanými plodmi zeme, ovocím a zeleninou, ako aj obrazmi z nich. Už tradične tu býva v októbri výstava „Poďakovanie za úrodu“. Zapájajú sa aj žiaci našej školy - tento rok nie síce vypestovanými plodmi, ale (tiež krásnymi) tekvičkami, ktoré sme urobili na Výchove umením. A že bolo na čo pozerať, sa môžete pozrieť aj vy v našej fotogalérii – TU.
Október - mesiac misií
„Bola som v Angole
- a prišla Vám o tom porozprávať.“ – Týmito slovami sa na besedách dňa 13.10.2017 prihovárala žiakom 2. stupňa mladá dobrovoľníčka Alžbeta Zelná. Stalo sa už milou tradíciou, že vždy v októbri, ktorý je v Cirkvi aj mesiacom misií, príde ku nám niekto, kto si misijný pobyt odskúšal na vlastnej koži.
Betka bola rok v ďalekej Angole, kde pomáhala v škole a v knižnici a všade, kde bolo treba. Vrátila sa z Afriky iba koncom augusta. Ako to, že nie je opálená!? – No, veď my z geografie vieme, že na južnej pologuli sú ročné obdobia naopak (voči tým u nás) a tak z Angoly odchádzala cez africkú zimu...
Bolo zaujímavé počuť novú reč, skúste aj vy vysloviť: Ako sa máš? – Uosala? Dobre. –Dosala. Ale dopoludnia sa pýtajú inak:Ualale?– ako si sa vyspal? Vyspal som sa dobre – Dalale. Skúšali sme sa zahaliť do látky s angolským vzorom – samacaca (vyslovuje sa s „k“), česali sa s dreveným hrebeňom a zahrkali si s tekvicovými hrkálkami. Dozvedeli sme sa, že najobľúbenejším nápojom angolčanov je kisangua- nápoj z múky s cukrom (vyzeral ako mlieko, ale tá chuť??) a typickým angolským jedlom sú ryby na rôzne spôsoby, napríklad funghi s calulu. Aj, že púštny kvet welwitschia môže narásť až taký veľký, že sa doň dokáže posadiť dospelý človek...
Dozvedeli sme sa veľa zaujímavého o krajine a ľuďoch ďaleko od nás. Ako to na besedách vyzeralo, si môžete pozrieť TU .
Priebežná správa projektu - Tri groše
Projekt TRI GROŠE
Nadácia Slovenskej sporiteľne podporila v rámci grantového programu Inovatívna ZŚ aj projekt našej školy s názvom TRI GROŠE. Tento je zameraný na zvyšovanie finančnej gramotnosti hravou formou.
Od začatia projektu akoby sa s troma grošmi- pardón, s aktivitami k projektu Tri groše J – vrece roztrhlo: deti zo školského klubu sa začali viac ako predtým hrávať na obchod, oboznamovali sa s našou menou, učili sa porovnávať ceny u jednotlivých „predávajúcich“ foto TU . Dokonca si zorganizovali, v spolupráci s rodičmi, aj výmenný obchod, ako sami vraveli, pekne z rúčky do rúčky – foto je TU.
Pre rozšírenie prehľadu o narábaní s peniazmi deti z ŠKD navštívili aj poštu, viď FOTO.
Žiaci prvého stupňa na etickej výchove preberali históriu obchodu, platidiel, čítali si rozprávku O troch grošoch od Pavla Dobšinského, rozprávali sa o jej posolstve a vytvárali k rozprávke ilustrácie – viď TU.
Koncom septembra sa na škole uskutočnil tradičný Európsky deň jazykov, o ktorom sme už informovali . Tento rok bol však Deň jazykov netradične - a veľmi úzko- prepojený s témami z finančnej gramotnosti a úlohami, ktoré sa viazali k projektu Tri groše.
V októbri siedmaci boli navštíviť Obecný úrad v Košeci, kde sa stretli s p. starostom Mgr. Radomírom Brtáňom a s p. rozpočtárkou Ing. Podmajerskou , ktorá dohliada na obecný rozpočet. Dozvedeli sa, aké sú zdroje príjmov pre obec, čo všetko treba zohľadňovať pri tvorbe rozpočtu, aj s čím sa, ohľadom financií pre obec, najčastejšie stretávajú a čo musia riešiť. Fotografie z návštevy OcÚ sú TU.
A o rodinnom rozpočte hovorili žiaci ôsmeho a deviateho ročníka na besede s finančnou poradkyňou - TU.
Na vývarnej výchove žiaci druhého stupňa stvárňovali svoje predstavy o eurobankovkách, robili návrhy vlastnej platobnej karty – viď FOTO . Šiestaci sa zasa popasovali s návrhmi na euromince, konkrétne na zadnú stranu slovenských euromincí .
Na hodinách slovenského jazyka a na výtvarnej výchove žiaci piateho ročníka vytvárali pozvánky na Deň troch grošov – kreslené i elektronické – nech sa páči TU .
V spolupráci so ZUŠ v Košeci sme pripravili pre žiakov workshop – foto TU , kde žiaci vyrábali z kerahmoty drobné suveníry a predmety, ktoré po vymaľovaní a dokončení predajú na Dni troch grošov.
Žiaci ôsmeho ročníka sa veľa zaujímavého mohli dozvedieť na besede s pracovníčkami Slovenskej sporiteľne. Predstavili nám SLSP ako bankovú inštitúciu, čím sa pracovníci banky vlastne zaoberajú, čo ponúkajú a ako nám môžu pomôcť. – TU .
Zároveň žiaci ôsmeho ročníka nacvičujú rozprávku O troch grošoch, s ktorou sa predstavia na Dni troch grošov, - ale o tom až nabudúce!
Zelené oči