Do galérie Čaro jesenných listov boli pridané fotografie.
Čaro jesenných listov
Šarkaniáda
Do galérie Šarkaniáda boli pridané fotografie.
Cvičenie je hrou na fitloptách
Do galérie Cvičenie je hrou na fitloptách boli pridané fotografie.
Halloween a naše šikovné ručičky
Do galérie Halloween a naše šikovné ručičky boli pridané fotografie.
Súťaž o najkrajšiu tekvicu - strašidielko
Do galérie Súťaž o najkrajšiu tekvicu - strašidielko boli pridané fotografie.
Čo to letí?
Do galérie Čo to letí? boli pridané fotografie.
Deň jablka v ŠKD
Do galérie Deň jablka v ŠKD boli pridané fotografie.
Malí meteorológovia
Do galérie Malí meteorológovia boli pridané fotografie.
Deň ochrany životného prostredia
Do galérie Deň ochrany životného prostredia boli pridané fotografie.
Turnaj na kolieskach
Do galérie Turnaj na kolieskach boli pridané fotografie.
Šantenie na školskom dvore
Do galérie Šantenie na školskom dvore boli pridané fotografie.
Detské omaľovánky
Do galérie Detské omaľovánky boli pridané fotografie.
Výchova umením s ôsmakmi naživo
2v1 – dve exkurzie v jednom dni, alebo- Výchova umením s ôsmakmi naživo.
Exkurzie na zaujímavé miesta sú spestrením a obohatením vyučovania. My sme ani nemuseli ísť veľmi ďaleko a 2.novembra 2016 sme prežili zaujímavé dopoludnie.
Začali sme pri Bráne milosrdenstva dubnického Kostola sv. Jakuba. V ňom sme sa počas skoro dvoch hodín oboznámili s jeho históriou, architektúrou, sakrálnou výzdobou i zaujímavosťami z dejín farnosti. Nazreli sme aj do (verejnosti) neprístupných zákutí kostola. Potom sme všetci boli na chóruse, odkiaľ je ozaj iný pohľad na kostol. No nešli sme tam iba kvôli tomuto pohľadu, ale najmä zblízka si pozrieť a vypočuť kráľovský nástroj – organ. Pani organistka nám zahrala, poukazovala registre, pedále, mechy, čerpadlá... a aby nás to celkom nevyčerpalo
, aj sme si spoločne zaspievali. Čerešničkou na torte bolo, keď na organe hrali naše spolužiačky – paráda!
Ešte spoločné foto, krátky oddych v Katolíckom dome (wau, kalčeto!) a presunuli sme sa do kaštieľa, kde sídli Dubnické múzeum. Tu sme opäť nasávali informácie z histórie a obzerali si vystavené dobové predmety. Videli sme aj aktuálnu výstavu Modré dedičstvo venovanú modrotlači a tiež expozíciu moderného umenia. Priľahlý park vyzeral ako medená hora z rozprávky – a kamenná grotta, ktorú sme navštívili, celkom do toho rozprávkového obrazu zapadala. Pri grotte sme sa ešte rozlúčkovo odfotili a už sa ponáhľali na vlak naspäť. Výlet sme si užili a získali sme veľa pekných spomienok. Fotografie si môžete pozrieť aj vy vo fotogalérii.
Technický deň
Dňa 25.10.2016 sa žiaci našej školy zúčastnili na Technickom dni v Novej Dubnici. Mali možnosť vidieť 3D tlačiareň. Vyskúšať si virtuálnu realitu, simuláciu jazdy v aute. Mohli sa previesť v elektrickom aute a na elektrickej trojkolke. Videli skonštruovaný elektromotor, ktorý poskladali žiaci Technického lýcea. Do galérie Technický deň boli pridané fotografie.
Beseda so spisovateľom
O tom, že kniha má nezastupiteľné miesto v živote človeka, nás dňa 2.11.2016 počas besedy so žiakmi tunajšej ZŠ presvedčil rodák z neďalekého Záriečia pán Štefan Kaštýľsky. Je autorom dvoch kníh povestí s názvom Kamenné panny a Tajomné príbehy zo stredného Považia a okolia. Práve tú druhú knihu pomáhal ilustrovať náš bývalý žiak Marek Jendrol. Ďakujeme.
Fotografie z besedy boli pridané do galérie Beseda so spisovateľom.
Imatrikulácia 2016
Pred jesennými prázdninami sa dňa 27.10.2016 uskutočnila slávnostná imatrikulácia prvákov a nových žiakov zo spádových obcí. Pre prvákov bolo pripravených päť skúšok, ktoré overili ich zručnosť, zdatnosť, silu... . Všetky skúšky zvládli a tak sme ich mohli prijať do našej školskej rodiny.
Do galérie Imatrikulácia 2016 boli pridané fotografie.
Jesenné prázdniny
Vedenie ZŠ s MŠ Košeca oznamuje rodičom a žiakom, že jesenné prázdniny začínajú 28. októbra (piatok) a končia 31. októbra 2016 (pondelok). Školské vyučovanie sa začne 2. novembra 2016 (streda). Materská škola bude zatvorená iba 31. októbra 2016 (pondelok).
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 24.októbra 2016 si žiaci našej školy už po niekoľkýkrát netradičným spôsobom pripomenuli Medzinárodný deň knižníc s názvom Vzájomné učenie sa žiakov vo dvojiciach alebo v malých skupinách. Cieľom tohto dňa bolo zábavnými a rozmanitými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového. Na toto podujatie sme pozvali starostu obce Košeca Bc. Radomíra Brtáňa, pani prednostku OcÚ Mgr. Dianovú Zuzanu a za rodičov Mgr. Michaelu Pružincovú a Mgr. Andreu Rafajovú. Viac vo fotogalérii.
Medzinárodný deň proti chudobe
Možno si poviete: čo už ja , obyčajný človek, zmôžem proti chudobe! A predsa. Vieme, že zmeny sa začínajú „v hlave“ a práve hlavu je potrebné sa naučiť používať ju aj v oblasti peňazí. Aj keď, chudoba nie je len o peniazoch, však..., ale my sme sa tento rok zamýšľali nad chudobou práve z tejto perspektívy.
Pomohla nám s tým Ing. Milada Heidlasová, ktorá nás, aj s manželom, sprevádza finančnými témami už druhý rok. S ôsmakmi a deviatakmi hľadali odpovede na otázky, koho môžeme považovať za „finančne gramotného“, čo nám dnes môže povedať rozprávka O troch grošoch, má význam robiť si rozpočet?, či: kedy majú peniaze pre nás skutočný význam ( - keď si vďaka nim dokážeme napĺňať svoje ciele...no treba tie ciele najprv mať – čo sme si možno ani neuvedomovali).
Sú to témy z Národného štandardu finančnej gramotnosti, ktoré si postupne „rozmieňame na drobné“, učíme sa používať „zdravý sedliacky rozum“ - pre život.
Besedy o Kazachstane
Krajina tisícich tvárí – Kazachstan, alebo: október je aj mesiacom misií
Aj v súčasnosti sú ochotní ľudia, ktorí doslovne počúvli poslanie Pána Ježiša „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium..“ Jednou z nich je aj mladá dobrovoľníčka Mgr. Janka Faktorová, ktorá nám prišla 20.októbra 2016 porozprávať ešte celkom „čerstvé“ zážitky z katolíckej misie v Kazachstane, odkiaľ sa po dvoch rokoch pôsobenia vrátila iba pred troma týždňami.
Bolo zaujímavé počuť novú reč: Ako sa máš? – Khalkalai? Ďakujem, dobre. – Rachmiet, žak sy. Janka nám priblížila iný svet: kontrastný – život v jurtách na stepi a v mrakodrapoch; dozvedeli sme sa, že ťavie mlieko tšaba je veľmi sladké a kumys – skvasené kobylie mlieko naopak veľmi kyslé; že nový rok vítajú aj štyrikrát do roka (každá národnosť vo svojom čase); je tam jazero veľké ako Slovensko, ktoré má z jednej strany sladkú vodu a z druhej, viac na juhu, už morskú.., že ku všadeprítomnému čiernemu čaju zajedajú bursaki (na spôsob našich šišiek)... Napriek tomu, že tam žije 120 národností s mnohými náboženstvami, žijú v pokoji a vo vzájomnom rešpekte – príkladný ekumenizmus v praxi.
V štyroch triedach sme videli a počuli o vzdialenej moslimskej krajine, odlišnom spôsobe života, inej kultúre, ... – a predsa: aj tí ľudia sú ako my - hľadajú pravdu a túžia po láske...
Fotografie z Kazachstanu a besied v triedach si môžete pozrieť vo fotogalérii Besedy o Kazachstane.