Navigácia

  Exkurzie

  ŠKOLSKÝ ROK 2015/2016

   

  Deviatacky SVET PRÁCE zblízka

  Aby sa prehĺbili teoretické poznatky z predmetu Svet práce, žiaci deviateho ročníka  sa zúčastnili exkurzie v Trenčianskej regionálnej a rozvojovej agentúre (TRRA).

  Pracovníci TRRA si pripravili prezentáciu, v ktorej  objasnili rozdiel medzi tým, keď je niekto živnostník – podnikateľ, alebo je zamestnaný.  Tiež priblížili, aké z jedného, či druhého postavenia na trhu práce plynú výhody, či nevýhody. Všetko v konkrétnych príkladoch – z ich skúseností s podnikateľmi, z ich vlastného podnikania, alebo z našich rodín.

  V druhej časti stretnutia si žiaci vyskúšali, aké je to na pracovnom pohovore – z pozície zamestnávateľa i toho, kto sa o zamestnanie uchádza. Dozvedeli sa, na čo je vhodné sa pripraviť pred pohovorom, na čo sa najčastejšie zamestnávatelia pýtajú, čo si všímajú, i akých chýb sa máme vyvarovať.

  Ako to celé prebiehalo si pozrite v našej fotogalérii.

   

  Deviataci v Osvienčime

  Koncentračný tábor Osviencim je miesto, o ktorom nestačí len počuť, treba ho aj vidieť, aby sa už nikdy nezopakovalo to, čo sa tam dialo. Naši deviataci ho navštívili 8. apríla 2016.

  Turistický krúžok cestuje

  Počas polročných prázdnin cestovali naši žiaci v rámci turistického krúžku za históriou a navštívili Múzeum regiónu Bielych Karpát v neďalekých Bohuniciach.

  Krásnym  kaštieľom ich sprevádzal bohunický pán starosta  Ing. Peter Hajdúch. Priblížil im osobnosti našich dejín - Ľudmilu Podjavorinskú, Martina Hugolína Gavloviča, Vojtecha Zamarovského... Okrem iného videli aj pamätnú izbu a prastaré predmety, ktoré žiakom priblížili život ľudí v minulosti.

  Exkurzia šiestakov - Región, v ktorom žijem

  Región, v ktorom žijeme  je Stredné Považie, no všeličo nové o ňom sme sa podozvedali aj na zaujímavej exkurzii dňa 18.11 2015.

  Hlavným „ťahákom“ bolo Múzeum regiónu v Bohuniciach pri Pruskom.

  Kedysi kaštieľ patril bratovi spisovateľky  Ľudmily Podjavorinskej, ktorá v ňom údajne napísala známeho Čin- čina. V múzeu sú zozbierané všetky jej knihy. Žila tam aj spisovateľkina neter – herečka Božena Riznerová Obrová,  blízky vzťah k tomuto miestu mal aj slávny spisovateľ Vojtech Zamarovský. Jeho figurína nás vítala v jednej z izieb kaštieľa a veru, niektorí sme aj pozdravili – skutočne vyzerá, akoby  ešte písal svoje knihy J. No neurob si selfie s takou celebritou...

  V múzeu sú ešte figuríny viacerých osobností – zakladateľa (dnešnej) Krajskej knižnice v Trenčíne Michala Rešetku, mnícha Hugolína Gavloviča  aj pustovníka Beňadika, ktorý žil so sv. Andrejom – Svoradom na Skalke pri Trenčíne podľa hesla  ORA ET LABORA - „modli sa a pracuj“.

  Je tam tiež expozícia zvierat, výstava  starých motoriek a skla, a tiež veľmi pekná galéria obrazov – opäť  diela umelcov z nášho regiónu.

  Plní dojmov sme sa presunuli do Ilavského kostola, kde sme nazreli sme do jeho tajných zákutí a zišli sme aj do obrovskej krypty pod kostolom. Sú to impozantné priestory, so zvyškami zachovaných pecových hrobov. To, že kostol je vlastne súčasťou Ilavského hradu, ktorý sa vyše sto rokov využíva ako väznica, sme krásne videli na obrovskej makete areálu Ilavskej väznice. To už bolo v Mestskom múzeu Ilavy. Videli sme veľa zaujímavých predmetov jednak z väznice, a tiež takých, ktoré sa kedysi používali v každej domácnosti, no dnes už sú len v múzeách. Návštevu múzea sme zakončili prehliadkou vypchatých zvierat od výmyslu sveta.

  Po tomto dni si naozaj môžeme povedať – lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Návštevu oboch múzeí  Vám môžeme iba vrelo odporučiť!  

  Fotografie z tejto exkurzie nájdete vo fotogalérii.

   

  Štvrtáci vo hvezdárni

  Tajomný svet hviezd a planét priťahoval záujem ľudí odpradávna.

  Táto téma je však pútavá i dnes. Žiaci 4. ročníka preberajú na hodinách prírodovedy tému „Vesmír“, preto sme pre nich  3. novembra zorganizovali exkurziu do Hvezdárne a planetária v Hlohovci. Žiaci tu mali možnosť zažiť dobrodružnú cestu poznávania Slnečnej sústavy, získali množstvo informácií o hviezdach a súhvezdiach, keď im na kopulu premietali nočnú oblohu s hviezdami a planétami viditeľnými voľným okom, v rôznych ročných obdobiach. Mali taktiež možnosť pozorovať Slnko druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Navštívili tiež Vlastivedné múzeum v Hlohovci, kde videli veľa zaujímavých exponátov z našej minulosti a mohli si tak doplniť svoje vedomosti z vlastivedy.

  Exkurzia bola pre žiakov veľmi zaujímavá a odniesli si z nej veľa nových informácií a poznatkov.

  Fotky z tejto exkurzie si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

   

  Prvá piatacka exkurzia – Štátny archív, Vlastivedné múzeum, Hrad Budatín

  Koncom septembra naši piataci  absolvovali exkurziu v rámci dejepisu, geografie a biológie na zaujímavé miesta a všeličo nové sa aj dozvedeli.

  Prvou zastávkou bol Štátny archív v Považskej Bystrici.

  Čo ukrýva archív? V archíve sa sústreďujú rôzne listiny, úradné knihy a papiere. Archív v Považskej Bystrici je určený pre občanov okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava.
  Sú  tu materiály od 15. storočia, ktorých tu majú 3330 bežných metrov- boli sme v bludisku regálov s dokumentami J. Prehliadli sme si aj originálnu listinu z 15. storočia, s pravou kráľovskou pečaťou! Tá bola už zrekonštruovaná a uložená v špeciálnej krabici. No videli sme aj, ako vyzerajú nezrekonštruované i poškodené písomnosti – strašidelne: boli špinavé, plesnivé či inak znehodnotené. Tiež sme si zalistovali v  hrubiznej knihe so súpisom gazdovských majetkov z Košece – našli sme tam aj známe priezviská; videli sme richtársku truhlicu na dokumenty s tajnou zásuvkou; prezreli si rôzne staré kroniky a popýtali sa na všetko, čo nás zaujímalo.

  Z archívu písomností sme pešo prešli do „archívu kameňov“  – do Vlastivedného múzea, kde bola výstava skamenelín „Kamenný herbár“. Keďže herbár, tak vieme, že išlo o rastliny a listy – tieto však boli skamenené, alebo v kameňoch odtlačené. Správne sa takéto skameneliny nazývajú fosílie. Je pozoruhodné, že tie asi 13 miliónov rokov (!) staré dreviny majú ešte aj dnes svojich potomkov – videli sme ich súčasné príbuzné druhy.

  V druhej časti návštevy Vlastivedného múzea sme si vyrobili vlastnú fosíliu - listový odtlačok do plastelíny alebo s temperovými farbami. A do tretice sme mali ešte aj biológiu naživo – mohli sme sa pohrať s Užovkou červenou (naozaj nie je slizká  a ani nehrýzla- žerie tak 1x za mesiac, naposledy pred týždňom...) a poobdivovať zblízka najväčšieho slimáka - oblovku žravú (- už vieme, prečo je najväčšia... J).

  Plní zážitkov sme nasadli do autobusu – smer Žilina, presnejšie- Hrad Budatín.

  Veža Budatínskeho hradu  skrýva mnoho zaujímavostí a historických pamiatok. Na jednotlivých poschodiach sú expozície o dejinách hradu a Žiliny, výstava historických hodín (teda, iné stroje to sú...) Počudovali sme sa  tiež exponátom starých práčok a žehličiek.  V galérii veže sme si pozreli zbierku starých obrazov a prehliadku sme zavŕšili parádnou vyhliadkou z veže na Žilinu a jej okolie.

  Mali sme šťastie: ešte pred vernisážou sme si mohli pozrieť úúúžasnú výstavu exotického hmyzu z celého sveta! Boli tam nádherné obrovské motýle, všakovaké chrobáky neuveriteľných tvarov a farieb, živé „strašidielka“ v teráriách – pakobylky a listovky (fakt sme si mysleli, že to je list či konárik!), pavúky, stonožky, obrie sršnie hniezdo ... nevedeli sme sa vynadívať, aká rozmanitosť.

  Čas nás však súril a tak sme sa už museli vrátiť domov. Cestou sme obdivovali krásy Považia a strážili pakobylky, ktoré si niektorí kúpili na vystrašenie rodičov..., nie, na pamiatku na tento super deň!

  Zážitky z exkurzie si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

   

  Novinky

  Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Školská ulica 243/1, Košeca
   Základná škola s materskou školou, Školská ulica 243/1, 018 64 Košeca
  • +421 42 4441255 riaditeľka školy
   +421 42 4441256 zástupkyňa školy + sekretariát
   +421 42 4441254 ekonómka
   +421 42 4468236 MŠ
   +421 42 4468236 vedúca školskej jedálne

  Fotogaléria